Momentan, locasul monastic de la Caraclau este alcatuit dintr-o mica biserica din lemn si dintr-un corp de chilii. Pe viitor se doreste ridicarea unei biserici din caramida si a unui nou corp de chilii, proiectele de arhitectura si de rezistenta fiind finalizate.
       Intrucat posibilitatile financiare ale manastirii noastre si ale credinciosilor din zona sunt reduse, respectuos va rugam sa binevoiti a ne ajuta ( sau sponsoriza) in vederea procurarii materialelor de constructie si banilor necesari atingerii obiectivelor propuse.

Donatiile ( sponsorizarile) se pot face in contul:
               Cont. 2511.A01. 0. 1381456. 0030. ROL.1
               Cod IBAN RO68RNCB0030013814560001
               deschis la Banca Comerciala Romana-Sucursala Onesti,
               Codul fiscal al manastirii noastre fiind 13908610

sau direct la manastire, la adresa :

Manastirea "Nasterea Maicii Domnului",
               sat Caracalau, comuna Barsanesti, judetul Bacau ,
               cod 607036.

Avem ca obiectiv de viitor infiintarea unei biblioteci si a unui muzeu de carte veche si obiecte bisericesti cu vechime. Drept urmare, cei care doresc sa faca donatii in acest sens se pot adresa conducerii manastirii.

Multumindu-va pentru intelegere si ajutor, rugam pe Bunul Dumnezeu sa va binecuvanteze si sa va invredniceasca de imparatia Sa.

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul !
Sfantul Ierarh Spiridon - 12 Decembrie
Hramuri: Nasterea Maicii Domnului - 8 Septembrie